SEO İle Google da Üst Sıralara Çıkmak Mümkün!

google da üst sıralara çıkmakGoogle da üst sıralara çıkmak konusu şu sıralar o kadar popüler ki bununla ilgili bir yazı hazırlamadan edemedik. Google da üst sıralara çıkmak, yükselmek için Organik ya da Ücretli şekilde yükselmeniz mümkün. Bizim burada konumuz Organik yükselmek olacaktır. Google, kaliteli bir web sitesi nasıl olmalıdır? ile ilgili bir genel yönerge hazırlamış ve web dünyası ile paylaşmıştır. Google’ın sunmuş olduğu maddeler bize içerikleri yalnızca Google’da yükselmek için değil kullanıcılara fayda sağlamak için de hazırlamamız gerektiğini ortaya koymuştur. Google da üst sıralara çıkmak için kesinlikle uygulanması gerekmektedir.

Google Kalite Yönergeleri

Google kalite yönergeleri, web sayfanızın indeklenmesinde ve sıralama kazanmasında faydalı olacak birtakım kuralları içerir. Bu kurallar temel kurallardır. Herhangi bir tanesinin aksatılması durumunda majör cezalar ile karşılaşabilirsiniz.

 • Web sayfalarımızı kullanıcı dostu olarak, doğru ve yararlı içeriklerle hazırlamalıyız. Kısacası web sayfaları arama motorları için değil, kullanıcılar için hazırlanmalıdır.
 • Kullanıcılarımızı aldatacak, arama motoru algoritmasını yanıltacak çalışmalardan kaçınmalıyız.
 • Web sitemizde sıradanlıktan çıkaran, değer katan veya ilgi çeken şeyler neler? Web sitemizi standart rakiplerimizden farklılaştıracak çalışmalar yapmalıyız.

Google gibi düşünmeli ve empati yapmalıyız. Yaptığımız çalışmaların doğruluğuna inanıyor muyuz? Doğruluğuna inanmadığımız şeyler gün gelecek Google algoritmaları tarafından teşhis edilecek ve web sayfalarımız cezalandırılacaktır.

Yukarıda saymış olduğumuz temel kalite yönergeleri dışında Google’ın tespit ettiği ve yönergelerine eklediği bazı durumlar daha vardır.

Google da üst sıralara çıkmak için uygulamanız gereken maddeler

 • Otomatik olarak ya da kopyalama ile oluşturulan içerikler: Eğer otomatik olarak metin oluşturan bir otomasyon kullanıyorsanız (Bazı webmasterlar hiçbir anlam içermeyen, belli anahtar kelimeleri içeren otomatik metin oluşturucular kullanırlar) ya da web sayfanızın içeriklerinin büyük kısmı kopya içerikten oluşuyorsa tehlikedesiniz demektir.
 • Gizli yönlendirmeler: Web sayfamız gelen kullanıcıları otomatik olarak farklı sayfalara yönlendiren kodlar barındırıyorsa bu alışkanlığınızdan vazgeçseniz iyi edersiniz.
 • Bağlantı düzenleri: Bildiğimiz backlink durumundan bahsetmektedir. Eğer aşırı backlink alımı yapıyor ve Google algoritmasını manipüle etmeyi amaçlıyorsanız, yakalandığınız anda sonunuz muhtemelen Sandbox’tır.
 • Gizleme: Arama motoru sorgularında içerik görülmesine rağmen, kullanıcının web sitesine girdiğinde görülen içerikle karşılaşmama durumudur. Çoğu kez flash ya da resim dosyaları ile gösterilmesidir.
 • Gizli metinler ve bağlantılar: Google’ın sayfanızı taraması ile okuduğu fakat kullanıcının geldiğinde göremediği içerikler. Mesele sırf anahtar kelime içeriyor diye beyaz arkaplanın olduğu bir sayfaya beyaz renkli olacak şekilde yazılar yazmak.
 • Köprü sayfalar: Asıl amaca hizmet eden, farklı alan  adlarında(belirli bölgelerin veya şehirlerin hedeflendiği) benzer içeriklerle yayın yaparsanız bu Google’ın hiç de hoşuna gitmez. Çünkü kullanıcının gerektiği gibi bilgi edinmesinin önünde engel teşkil edersiniz.
 • Satış ortağı programları: Eğer satış ortaklığı yapmak isterken binlerce satış ortağı sayfasında bulunan içeriğin aynısını kullanırsanız kopya içerikten dolayı sorun yaşarsınız.
 • Anahtar kelime doldurma: Anlamlı olmamasına rağmen anahtar kelimeleri doldurmaya çalışırsanız google sizi spam yapıyor olarak görür ve kara listeye bile girebilirsiniz.
 • Kötü amaçlı davranışa sahip sayfalar oluşturma: Arkaplanda kullanıcı aleyhine bilgiler toplayan vb. programcıklar çalışıyorsa Google bunları farkeder ve sitenizi cezalandırı.
 • Kullanıcılar tarafından oluşturulan spam ile ilgili yönergeler: Birçok kişi sitenizi spam olarak bildirirse bu da Google için bir değerlendirme kriteridir.

Google da üst sıralara çıkmak için kalite yönergelerini kendiniz tamamlayabileceğiniz gibi SEO danışmanlığı da alabilir ve hızlı şekilde harekete geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir