SEO Başlığı Nasıl Olmalı?

SEO başlığı, Google botlarının web sayfanıza geldiğinde ilk dikkat edeceği ve içeriğinizin kapsamını belli eden bir parametredir. SEO başlığı nasıl olmalı ya da SEO uyumlu başlık aramaları sonrasında bu yazıyı bulmuş olduğunuzu düşünecek olursak ne denli olabileceğini anlarsınız.

Bu yazıyı SEO ile yeni tanışmış ve temel bilgileri doğru şekilde edinmek isteyen kişiler için hazırladık. Dolayısı ile adım adım gideceğiz.

SEO Başlığı Nasıl Belirlenir?

SEO başlığı belirlerken temelde 2 seçeneğiniz var:
1- SEO uyumlu bir başlıkla rekabete başlamak (Örneğin; SEO Başlığı Nasıl Olmalı?)
2- Daha özgün bir başlıkla başlamak (Örneğin; Harika Başlıklarla Google’da Yükselin!)

Her iki seçimin de kendine göre avantajı var. Mesela SEO uyumlu şekilde hazırlarsanız Google’da rekabet etmeniz daha kolay olacaktır fakat 2. başlık çeşidinde olduğu gibi başlığa özgünlük, enerji katacak olursanız da sosyal medyada yapacağınız paylaşımlarda etkileşim oranının daha yüksek olması muhtemeldir.
seo uyumlu başlık seçimiEğer seo uyumlu makale başlığı oluşturmak istiyorsanız ne kadar bir aranma hacmi olduğunu bilmeniz çok önemlidir. Ben bu aşamada Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanıyorum. Buradaki rakamlara güvenebilir miyiz? diye düşündüğünüze eminim. Cevabım: Hayır. Google’ın eğitmenleri dahi bu rakamlara güvenmemeniz gerektiğini söylüyor. Burada güvenmeniz gereken tek şey kelimelerin birbirine karşı olan pozisyonu.  Örneğin yan tarafta “seo başlığı” kelimesi ile bağlantılı kelimeleri sorgulatmak istediğimde “seo başlığı” için bir aranma hacmi oluşmasına rağmen diğer keywordslerde oluşmamış. Bu durumda tabi ki seo başlığı benim için belirleyici bir anahtar kelime ve odaklanacağım nokta olacak. Odaklanacağımız nokta belirlenmiş olsa da ne kadar hit geleceği konusunda bir garanti verilemeyeceğini tekrardan belirtmek isterim.

SEO Uyumlu Başlık Yazımı

SEO uyumlu başlık için bilmeniz gereken ilk kural: Odak anahtar kelimeniz ana domaine ne kadar yakınsa o kadar değerlidir. Dolayısı ile odaklanacağınız anahtar kelimenin linkin başında olması size avantaj sağlayacaktır.seo başlığı

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi kırmızı ile işaretlenmiş olan alan yani odaklanmış olduğumuz keyword başlığın ve linkin başında yer almıştır. Üstüne üstlük link ile eşleşmesi de gayet uygundur. İşte başlık seçimi ile ilgili bunlara dikkat ediyoruz.

SEO Başlığı Sayısal Kriterleri

Google arama sonuçlarına baktığınızda bazı sayfaların başlıklarını tam görürken bazılarınınkini ise nokta nokta ile kesilmiş olarak görürsünüz. Bunun sebebi Google’ın başlıklar için belli bir alan ayırmış olmasıdır. Bu takriben 500 px değeri kadar bir alandır. Bu alana sığabilecek karakter sayısı da maksimum 70 karakter kadardır. İşte bundan dolayı birçok SEO danışmanı, başlıklar için maksimum 70 karakter sınırı koymaktadır. Biz bu konuda büyük bir gereklilik olmaması durumunda 65 karakterde bitirmeyi hedefliyoruz. Aşağıdaki örnek üzerinden ne demek istediğimiz daha rahat anlaşılabilir.

seo başlığı uzunluğu

“Kurumsal SEO Danışmanlığı” anahtar kelimesi ile arama yaptığımızda ilk sayfada çıkan 2 web sayfasını karşılaştırmak istedik. Üst sırada olan sayfanın karakter sayısı uygun olduğundan dolayı yazılanlar olduğu gibi, altındaki sayfanın başlık uzunluğu fazla olduğu için bir kısmı görünmektedir. Kısa vadede sıralamalara çok fazla etki etmese de uzun vadede spam etkisi yaratabilir. Bu yüzden yazacağınız yazıların çoğunlukla uzun olmamasına özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

SEO’ya uygun başlık yazımı ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Temel SEO Teknikleri ile ilgili öğrenmeye devam etmek isterseniz SEO Nedir kategorimizin linkine tıklayabilirsiniz.

Özet
Değerlendirme Tarihi
Yazı İsmi
SEO Başlığı Nasıl Olmalı?
Puan
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir