Google’a Reklam Vermek Ne Kadar Maliyetlidir?

Google’a reklam vermek istiyorsunuz. Diyelim ki temel kampanya oluşturma çalışmalarını gerçekleştirdiniz. Bu aşamadan sonra reklam grupları oluştururken sizden anahtar kelimeler istenilecektir.  Burada belirleyeceğiniz anahtar kelimeler maliyetinize direkt etki edecektir. Anahtar kelimeleri eklemeden önce adwords.google.com/KeywordPlanner adresinden anahtar kelimeleri analiz etmeliyiz.

Google Reklam Ücreti Ne Kadar?

Google reklam ücreti, anahtar kelime, rekabet ve reklamın hedeflendiği web sayfasının kalite puanı ile ilişkilidir. Yine de anahtar kelime planlayıcı kullanarak bir fikir elde edebiliriz.

googlea-reklam-vermek

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi, 3 sektörden anahtar kelimeler belirledik. Lokal çalışmanın önemini göstermek adına “araba kiralama” ve “araba kiralama bursa” kelimelerini seçtik. Görüldüğü gibi araba kiralamada her iki anahtar kelimede de rekabet yüksek olmasına karşın; lokal olarak tanımlanan anahtar kelimenin tıklama başı maliyeti 0,62 TL’dir. Daha genel yazılan bir anahtar kelime olan “araba kiralama” 1,18 TL’lik bir TBM’ye sahip. Buradan çıkaracağımız sonuç doğru hedeflenen, nokta atışı anahtar kelimeler bizim için daha doğru bir tercih olabilir.

Bunların yanı sıra diğer iki anahtar kelime olarak çocuk ayakkabısı ve iso 9001 belgesi seçilmiştir. Iso 9001 belgesi rekabeti orta seviye olmasına rağmen 12,41 TL’lik bir tıklama başı maliyet çıkıyor. Yani potansiyel müşterilerimizden birisi reklamımıza tıkladığı an Google 12,41 TL kredimizden düşüyor.

Gördüğünüz gibi ücretler çok değişken ve birçok etmene bağlı olarak fiyatlar değişebiliyor. Eğer bütçe korkusu yaşadığınızdan dolayı reklam vermek istemiyorsanız, kampanya ayarları kısmından toplam bütçeyi düzenleyerek sınır koyabilir, harcamalarınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Ya da Google Adwords maliyetlerini düşürmek için Google Adwords Danışmanlığı alabilir, bu işlemleri bize devredebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir