Doğru Adwords Stratejileri Belirlemek

Adwords stratejileri belirlemek hiç kuşkusuz ki zor değil. Google’ın, reklamım her zaman sayfanın en başında olacak şekilde ayarlansın ya da en iyi dönüşüm durumuna göre ayarlansın vb. birçok stratejisi size zaten yardımcı oluyor. Bize de ne zaman hangisini seçeceğiz bu düşüyor. Bununla birlikte seçtiğiniz herhangi bir anahtar kelimede de gösterim sağlayabiliyor iken farklı bir varyasyonda  çok farklı bir maliyetle gösterim sağlayabiliyoruz. İşte bu yazımız Google Adwords’te reklam vermek istediğinizde nasıl yaklaşmanız gerektiği ile ilgili.

Doğru Adwords Stratejileri Nasıl Belirlenir?

adwords stratejileriÖncelikle şu olmazsa olmaz konuyu atlamamak lazım: Tecrübe. Tecrübe o kadar önemli ki sizin vereceğiniz kararlara 1. derecede etki ediyor. Her zaman savunduğumuz birşey varsa  o da: dijital pazarlamanın %20’si bilgi, %80’i ise strateji olduğudur. Buradan çıkaracağımız sonuç şudur; araçları bilebilirsiniz, kavramları bilebilirsiniz fakat insanlara bu araçlarla nasıl dokunacağınızı bilmiyorsanız işte o zaman sadece işin %20’sisinizdir. Doğru Adwords stratejisini kurgularken temel olarak şu soruları sormalısınız:

  • Bu reklamın amacı nedir?
  • Reklam ile hangi ürünlerin tanıtımını hedefliyorsunuz?
  • Reklamımın yayınlanması ile insanların size nasıl ulaşmasını hedefliyorsunuz?
  • Nokta atışı mı yoksa benzer beklentilerdekileri de hedefliyor musunuz?
  • Daha sonra ise seçeceğiniz anahtar kelime hem maliyet hem de hedef kitle açısından doğru kelime mi?

Adwords Maliyet Düşürme Çalışması Örneği

adwords maliyet düşürme

Kedi maması satan bir müşterimizde Google Adwords Hesap Optimizasyonu gerçekleştirdik. Amacımız daha az ücret ile daha fazla kişiye ulaşmaktı. Konuya yaklaşımımız sonrasında şu detaylara ulaştık:

  • Hedef kitlemiz fiyat araştırmak için birkaç sayfa dahi gidebiliyor.
  • Aynı zamanda kargonun bedava olduğu kampanyalar daha fazla dikkat çekiyor.

Bu temel bilgileri edinmemiz ile birlikte reklamı kargo özelliğini de ön plana çıkaracak şekilde revize ettik. Aynı zamanda sıralı eşleme şeklinde hazırlanmış olan anahtar kelimeyi geniş eşleme haline getirdik ve mamayı ön plana çıkarması için + sembolünü ekledik. Bu çalışma bize daha büyük bir kitleye ulaşmamızın kapılarını açtı. Bir gün sonra gördük ki maliyetimizi %12 bandında arttırmış, sıralamamızı da 4 bandına çekmiş olmamız ile birlikte tıklanma sayımızda 5 kata yakın bir artış görülmüştür.

Burada görüldüğü gibi her zaman 1 numarada çıkmak faydalı olmayabilir. Sizin için en doğru yaklaşımı görmek için deneme yapmaktan çekinmemeli ve sürekli daha iyiyi aramalısınız.

Tüm bunların yanında Adwords hesap yönetimi için yeterli zamanınız olmayabilir. Eğer öyle ise Adwords danışmanlığı inceleyin ve uygun görürseniz de beraber çalışmaya başlayalım. Hem üzerinizdeki iş yükünü alalım hem de Adwords maliyetlerinizi düşürelim.

Özet
Değerlendirme Tarihi
Yazı İsmi
Doğru Adwords Stratejileri Belirlemek
Puan
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir